Do góry

 Ucho pływaka – charakterystyka i skuteczne sposoby na pozbycie się problemu
2023-05-15

Ucho pływaka – charakterystyka i skuteczne sposoby na pozbycie się problemu

Zaczerwienie, świąd, ból narządu słuchowego mogą świadczyć o rozwijającym się zapaleniu ucha zewnętrznego określanego również jako „ucho pływaka” lub „ucho tropikalne”. Dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci, które najczęściej chorują latem. Nieleczone może prowadzić do powikłań, dlatego nie należy go lekceważyć.

Jakie są przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego?

Za infekcję ucha zewnętrznego najczęściej odpowiadają bakterie, wirusy i grzyby. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • pływanie, zwłaszcza w słodkiej wodzie,
  • choroby skóry,
  • usunięcie woskowiny spowodowane urazem,
  • gromadzenie się woskowiny,
  • korzystanie z urządzeń zewnętrznych.

W grupie ryzyka znajdują się osoby korzystające z basenów oraz osoby noszące aparaty słuchowe. Dzieci, podczas mycia również są narażone na dostanie wody do uszu, jednak u nich przyczyny mogą być też inne, jak katar.

Zapalenie ucha zewnętrznego — objawy

Wyróżnia się 3 rodzaje objawów ucha pływaka: łagodne, umiarkowane i zaawansowane. Zwykle są one łagodne, ale nieleczone mogą prowadzić do szybkiego pogorszenia stanu zdrowia, dlatego istotne jest wdrożenie natychmiastowego leczenia. W niektórych przypadkach dochodzi do ostrego zapalenia, które charakteryzuje się nagłymi i silnymi dolegliwościami bólowymi, występujących do 3 tygodni od ekspozycji na czynnik ryzyka, np. kąpiel w jeziorze.

Jak wyleczyć ucho pływaka?

Działania zmierzające do wyzdrowienia można przeprowadzić w domu lub u lekarza. Decydując się na wizytę u specjalisty, najlepiej wybrać otolaryngologa. Sprawdzi on ucho pod mikroskopem oraz oczyści z zalegającej wydzieliny. W większości przypadków zapalenie leczy się poprzez podawanie antybiotyku przez okres 7-10 dni. Dolegliwości powinny ustąpić już po pierwszym dniu. Na czas leczenia należy bezwzględnie zrezygnować z pływania na basenie lub w innych zbiornikach wodnych. U niektórych pacjentów konieczny będzie posiew materiału bakteriologicznego, który pobiera dermatolog.

Ucho pływaka — profilaktyka

Warto chronić siebie i bliskich przed zapaleniem ucha, dbając o to, aby każdorazowo przy kontakcie z wodą prawidłowo i dokładnie je oczyścić i wysuszyć. Najlepiej unikać pływania w zanieczyszczonych zbiornikach. Można stosować specjalne zatyczki do uszu, które ochronią przed niepożądanych działaniem wody. Do higieny używać tylko przeznaczonych w tym celu środków rozpuszczających woskowiną i delikatnych akcesoriów. Nie należy wkładać do środka ostrych przedmiotów. Dolegliwości związane z uchem pływaka pogarszają się w przeciągach, więc warto ich unikać.

Ucho pływaka to choroba, która może dotknąć każdego, szczególnie w sezonie letnim, kiedy wiele osób przebywa nad wodą. Warto pamiętać, że szybka reakcja zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia ucha.

Prev Post

Druga majówka: piknik kulturalno-edukacyjny na Gałczyńskiego

Next Post

ZŁOTA WYSPA | Projekt Pawła Althamera | Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

post-bars

Leave a Comment

Podobne wpisy