Do góry

 Nieodłączny element kontroli jakości produktów, czyli systemy wizyjne

Nieodłączny element kontroli jakości produktów, czyli systemy wizyjne

Postępująca automatyzacja i robotyzacja procesu produkcyjnego wpływa na zwiększenie jego wydajności i efektywności. Coraz powszechniejsze staje się również korzystanie z nowoczesnych systemów wizyjnych. Urządzenia elektroniczne stanowią nieodłączny element procesów kontroli jakości i skutecznie zastępują operatora. W takim systemie rola człowieka ogranicza się do weryfikowania poprawności działania całego układu.

Budowa systemów wizyjnych

Zespół współpracujących ze sobą elektronicznych urządzeń odpowiedzialnych za przetwarzanie i interpretację obrazów nazywa się systemem wizyjnym. Podstawowym elementem każdego systemu jest czujnik wizyjny wraz z obiektywem. Obraz pozyskiwany z określonego miejsca na linii produkcyjnej jest przenoszony na światłoczułą matrycę. Światło padające na matrycę zostaje przekształcone w impulsy elektryczne. Za szybką analizę danych odpowiada procesor o dużej mocy obliczeniowej oraz specjalistyczne oprogramowanie. Istotnym elementem każdego systemu jest oświetlenie wizyjne. Odpowiednio dobrane zapewnia stałe warunki niezależnie od światła zewnętrznego i pozwala uwydatnić istotne cechy kontrolowanego obiektu.

Zastosowanie systemów wizyjnych

Nowoczesny system wizyjny jest powszechnie stosowany do kontroli jakości wytwarzanych produktów. W przeciwieństwie do człowieka urządzenia elektroniczne nie męczą się, nie tracą koncentracji, ani wydajności. Zastosowanie wydajnych procesorów pozwala na błyskawiczną analizę kolejnych obiektów i skuteczne eliminowanie produktów niespełniających określonych kryteriów jakościowych. W zależności o preferencji i zastosowanych czujników systemy wizyjne mogą wykrywać nieprawidłowości w położeniu, występujące braki, deformacje, czy też uszkodzenia mechaniczne produktów zjeżdżających z linii produkcyjnych. Wszystko to sprawia, że systemy wizyjne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Są powszechnie wykorzystywane m.in. przez branżę motoryzacyjną, spożywczą oraz farmaceutyczną.

Korzyści stosowania systemów wizyjnych

Zastosowanie elektronicznych systemów wizyjnych pozwala ograniczyć ilość pracowników zajmujących się kontrolą jakości. Chociaż inwestycja w tego rodzaju sprzęt wymaga sporych nakładów finansowych, w długim okresie pozwala obniżyć koszty działania przedsiębiorstwa i uzyskać przewagę konkurencyjną. Odpowiednio skonfigurowany układ eliminuje wadliwe produkty, zanim trafią do sprzedaży. Dostarczanie produktów o wysokiej i niezmiennej jakości przyczynia się z kolei do poprawy wizerunku firmy i ułatwia zwiększanie udziałów w rynku. Istotne znaczenie ma nie tylko skuteczność procesu kontroli, ale również szybkość jego przeprowadzania. Urządzenia elektroniczne są w stanie pracować znaczenie szybciej od człowieka, a przez to kontrolować większą ilość produktów w tym samym czasie.

Podsumowanie

Wydajność i skuteczność nowoczesnych systemów wizyjnych sprawia, że stanowią one nieodłączny element kontroli jakości produktów. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia działają w sposób obiektywny i automatycznie odrzucają wyroby, które nie spełniają narzuconych kryteriów jakościowych.

Prev Post

Mobilny system pianowy – dlaczego powinien znaleźć się w wyposażeniu każdej ekipy strażackiej?

Next Post

Ceny najlepszych szkoleń kosmetycznych

post-bars

Leave a Comment

Podobne wpisy