Do góry

 Mobilny system pianowy – dlaczego powinien znaleźć się w wyposażeniu każdej ekipy strażackiej?
2022-11-28

Mobilny system pianowy – dlaczego powinien znaleźć się w wyposażeniu każdej ekipy strażackiej?

Jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań przydatnych podczas gaszenia pożarów jest mobilny system pianowy. Doskonale sprawdza się jako element wyposażenia ekip strażackich, ponieważ umożliwia wyjątkowo szybkie zapanowanie nad ogniem – zwłaszcza w miejscach, gdzie istnieje problem ze swobodnym dotarciem wozu. W niniejszym artykule zostaną przedstawione jego kluczowe atuty.

Ogólna charakterystyka urządzenia 

Mobilny system pianowy służy przede wszystkim do skutecznego gaszenia materiałów stałych pochodzenia organicznego (np. drewna, syntetycznych tworzyw, słomy, tkanin, papieru), a także cieczy i materiałów podatnych na topienie (benzyny, alkoholu, lakieru, parafiny, smoły, stearyny itp.). Składa się zazwyczaj z następujących komponentów:

  • wytrzymałego zbiornika polietylowego przeznaczonego do gromadzenia środka pianotwórczego
  • podciśnieniowej prądownicy na wymienne nakładki aluminiowe (z wyprofilowaną rękojeścią)
  • węża o długości od 0,8 do maksymalnie 7,5 metra
  • wkładów dozujących o wysokiej precyzji działania
  • regulatora ilości piany zlokalizowanego w uchwycie
  • szelek naramiennych pozwalających na wygodne przenoszenie
  • praktycznego mocowania samochodowego

Dzięki takiej budowie omawiany system gwarantuje uzyskiwanie zdecydowanie lepszych rezultatów gaśniczych aniżeli zwykły agregat. Co ważne, jest on idealnie przystosowany do generowania zarówno piany średniej i ciężkiej, jak i tzw. wody lekkiej. Zasięg rzutu wynosi między 2 a 10 m – w zależności od zastosowanej końcówki. Z kolei wydajność to około 40-45 l/min.

Zaskakująca uniwersalność i oszczędność cennego czasu

Niewątpliwą zaletą mobilnych systemów pianowych jest ich wszechstronność. Najlepiej sprawdzają się oczywiście w trakcie gaszenia pomieszczeń zamkniętych, wszelkiego rodzaju pojazdów i lasów, ale mogą być też wykorzystywane jako rozwiązania awaryjne na jednostkach pływających, w elektrociepłowniach czy w zakładach przemysłowych (papierniczych, meblarskich, włókienniczych). Na uwagę zasługuje fakt, że operujący zestawem strażak ma szansę rozpocząć akcję w zaledwie kilka sekund od momentu przybycia na miejsce danego zdarzenia. Ekspresowy czas reakcji niweluje ryzyko nadmiernego rozprzestrzenienia się ognia, a tym samym zapobiega ogromnym zniszczeniom materialnym i utracie zdrowia lub życia przez osoby poszkodowane. Kompaktowe gabaryty w znacznym stopniu ułatwiają przenoszenie urządzenia.

Obsługa nie sprawia żadnego problemu

Standardowy system pianowy może być z powodzeniem używany nawet przez początkującego strażaka (a w skrajnym przypadku osobę postronną), gdyż wystarczy go uruchomić i skierować wąż na obiekt wymagający ugaszenia. Mamy tutaj do czynienia wyłącznie z intuicyjnym sterowaniem ręcznym – konstrukcja nie zawiera zaawansowanego układu elektrycznego ani silnika benzynowego (co oznacza również brak uciążliwego hałasu czy toksycznych spalin). Pozostałe istotne atuty to m.in. niskie zużycie środka pianotwórczego oraz opcja wielokrotnego napełniania zbiornika.

Reasumując, mobilny system pianowy świetnie łączy w sobie wysoką funkcjonalność z optymalnym komfortem eksploatacji. Nie nadaje się w zasadzie jedynie do eliminowania ognia z urządzeń będących pod napięciem.

Prev Post

Świąteczny prezent dla mamy – co wybrać?

Next Post

Nieodłączny element kontroli jakości produktów, czyli systemy wizyjne

post-bars

Leave a Comment

Podobne wpisy