Do góry

 Z jakimi problemami zgłosić się do psychologa dziecięcego?
2022-12-23

Z jakimi problemami zgłosić się do psychologa dziecięcego?

Dziecko, tak samo jak dorosły, przeżywać może różne problemy związane z psychiką. Mogą to być problemy z koncentracją, z ogólnym rozwojem psychoruchowym czy z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami czy opiekunami. Niekiedy pójście do psychologa jest po prostu konieczne. Jest możliwe, że dziecko będzie wymagało długotrwałej terapii, możliwe też, że skończy się na jednej czy dwóch wizytach.

Ważne, by rodzice nie obwiniali się nadmiernie za stan dziecka – jego przyczyną mogą być bowiem problemy rozwojowe czy choroba psychiczna.

Kiedy warto odwiedzić psychologa dziecięcego? Niniejszy artykuł odpowie na to pytanie.

Wizyta u psychologa dziecięcego

Niemowlak

Są sytuacje, w których do psychologa dziecięcego warto wybrać się już z niemowlakiem. Będzie tak w przypadku, gdy niemowlak jest nadmiernie wyczulony na bodźce zmysłowe lub wręcz przeciwnie – gdy dziecko nie reaguje na tego typu bodźce. Gdy dziecko w tym wieku nie jest w stanie skupić się na zabawie, jest niespokojne, rozdrażnione lub nerwowo ssie pierś, warto przemyśleć wizytę u psychologa dziecięcego – taka wizyta może uspokoić rodziców i pomóc w dobraniu odpowiednich metod opieki nad niemowlakiem.

Przedszkolak

Dziecko może cierpieć na różnego typu objawy, które da się wytłumaczyć wyłącznie w odniesieniu do jego stanu psychicznego. Gdy dziecko z dnia na dzień bardzo zmienia swoje zachowanie i staje się np. nerwowe, niespokojne, może nawet agresywne, warto bez wątpienia zwrócić się po pomoc. Innym alarmującym sygnałem mogą być zaburzenia snu i moczenie się w nocy. Psycholog dziecięcy może pomóc w przypadku, gdy dziecku trudno jest nawiązać więzi towarzyskie w przedszkolu lub z rodzeństwem, a także gdy wykazuje się ono nadmierną lękowością.

Starsze dziecko i nastolatek

Warto rozmawiać z dzieckiem w wieku szkolnym o jego problemach, często ciężko bowiem zauważyć jakieś niepokojące sygnały z wierzchu – właśnie dlatego prawidłowa więź z dzieckiem jest tak ważna. Zaburzenia snu czy pojawiające się często bóle głowy mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Gdy dziecko ma problemy w kontaktach z rówieśnikami, jest osamotnione lub jest ofiarą dokuczania, hejtu, z pewnością warto wysłać dziecko do specjalisty. Starsze dzieci, zwłaszcza w okresie nastoletnim, mogą mieć problemy z odczuwaniem i wyrażaniem swoich emocji – gdy staje się to dla młodej osoby dużym problemem, należy rozważyć wizytę u psychologa dziecięcego – to może przynieść dziecku dużą ulgę i zwyczajnie polepszyć jego funkcjonowanie. Ponadto dziecko powinno udać się do specjalisty wtedy, gdy ma problemy w określeniu swojej orientacji seksualnej czy płciowej (wtedy trzeba wybrać takiego psychologa, który specjalizuje się w tych obszarach).

Podsumowanie

Nie warto zawlekać z podjęciem decyzji o pójściu do psychologa dziecięcego – może to nie tylko pomóc dziecku, ale poprawić funkcjonowanie całej rodziny. Jakie rzeczy są sygnałami ostrzegawczymi u dziecka? Z pewnością są to bóle głowy, moczenie się w nocy, a także trudności w relacjach z innymi. Przede wszystkim ostrzegać nas jednak powinny słowa samych dzieci – w głębokiej rozmowie wyjść mogą problemy, którymi powinien zająć się psycholog dziecięcy.

 

Prev Post

Wizyta na strzelnicy jako oryginalny prezent gwiazdkowy

Next Post

Jak zwalczyć cellulit? Poznaj skuteczne sposoby!

post-bars

Leave a Comment

Podobne wpisy