Do góry

 Zastosowanie maszyn fleksograficznych

Zastosowanie maszyn fleksograficznych

Fleksografia to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najszybciej rozwijających się metod druku. Jej początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Od tego czasu maszyny fleksograficzne uległy znacznym ulepszeniom, jednak podstawowe zasady działania druku flexo pozostały niezmienione. Na czym polega ta technika drukarska i jakie jest jej zastosowanie?

Zasady działania maszyn fleksograficznych

Technologia druku fleksograficznego działa na zasadzie rotacyjnej. Wypukła forma przenosi farbę na podłoże drukowe tworząc grafikę lub tekst. Maszyny fleksograficzne drukarskie składają się z trzech rodzajów cylindrów, zwanych też wałkami: rastrowego, formowego i dociskowego. Najpierw walec rastrowy nabiera farbę. W druku flexo stosuje się szybkoschnące farby ciekłe. W kolejnym etapie farba trafia na cylinder farbowy z elastyczną formą drukową, która przenosi ją na podłoże. Wstęga wybranego materiału drukowego jest przesuwana pomiędzy wałkiem farbowym a dociskowym. W większości maszyn flexo wykorzystywana jest technika druku z roli na rolę. W praktyce oznacza to, że wstęga podłoża drukarskiego nawiniętego na rolę po zadrukowaniu w maszynie zostaje ponownie nawinięta, co ułatwia dalszą obróbkę uzyskanego wydruku.

Do czego wykorzystuje się maszyny fleksograficzne? 

Technologia flexo znajduje zastosowanie przede wszystkim w druku opakowań i etykiet. Wynika to z faktu, że maszyny fleksograficzne umożliwiają druk na różnych podłożach – nie tylko na powierzchniach płaskich, ale też falistych czy chropowatych. Stosuje się je do zadrukowywania materiałów nasiąkliwych wykonanych z tworzyw sztucznych, w tym rozciągliwych folii polietylenowych. Druk flexo odgrywa dużą rolę w produkcji opakowań foliowych w branży spożywczej i farmaceutycznej.

Drukarki fleksograficzne wykorzystywane są do zadrukowywania kartonów, etykiet samoprzylepnych czy tektury falistej. Co więcej, technologia flexo umożliwia druk na plastiku, papierze workowym, aluminium, bibułach czy tkaninach. Często stosowana jest też do tworzenia nadruków na ubraniach, materiałowych torbach czy tapetach. Nowoczesne maszyny fleksograficzne pozwalają nie tylko na zadrukowanie podłoża, ale też jego późniejszą obróbkę, na przykład uszlachetnienie materiału. Farby UV wykorzystywane w maszynach flexo odznaczają się odpornością na działanie światła słonecznego i wody, co dodatkowo poszerza możliwości zastosowania fleksografii.

Maszyny fleksograficzne są powszechnie używane w większości profesjonalnych drukarni. Pozwalają uzyskać wydruki świetnej jakości, które odznaczają się żywą i nasyconą kolorystyką oraz czytelnością. Ponieważ technologia fleksofraficzna umożliwia pracę na nierównych i „trudnych” powierzchniach, stanowi jedną z najbardziej uniwersalnych form druku.

Prev Post

Jak wybrać dobry system rurowy do pracy w systemie pneumatycznym?

Next Post

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne coraz popularniejsze

post-bars

Leave a Comment

Podobne wpisy