Do góry

 Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie
2022-12-09

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

Zespół cieśni nadgarstka należy do najczęściej występujących neuropatii. Jeśli zauważyłeś u siebie drętwienie dłoni, odczuwasz ból w nadgarstku, a dyskomfort w okolicach palców co jakiś czas budzi cię w nocy, może to być znak, że ty również na nią cierpisz. Poznaj przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka!

Najczęstsze przyczyny cieśni nadgarstka 

W większości przypadków zespół cieśni nadgarstka ma charakter idiopatyczny, co oznacza, że przyczyna schorzenia jest niewiadoma. Na dolegliwości najbardziej narażone są osoby, które wykonują pracę wymagającą ciągłych, powtarzalnych ruchów nadgarstka. Chodzi zarówno o zajęcia związane z wysiłkiem fizycznym (na przykład układanie cegieł), jak i te pozornie mniej obciążające (wielogodzinne pisanie na klawiaturze). Często towarzyszą im choroby reumatyczne i zmiany zwyrodnieniowe. Wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka sprzyja też cukrzyca, niedoczynność tarczycy i zaburzenia hormonalne. Do innych przyczyn można zaliczyć nieprawidłowo wygojone złamania czy zwichnięcia.

Po czym rozpoznać zespół cieśni nadgarstka? 

W pierwszym stadium choroby ból i sztywnienie nadgarstka pojawia się sporadycznie w ciągu nocy. Od czasu do czasu towarzyszy mu nieprzyjemne mrowienie i ogólny dyskomfort odczuwalny w okolicy kciuka, palca wskazującego, środkowego i części serdecznego. W miarę rozwoju schorzenia, ból staje się coraz częstszy i obejmuje nie tylko dłoń, lecz także przedramię i bark. W drugim stadium odczucia bólowe występują wielokrotnie w nocy, a także w ciągu dnia. Nawet niewielki wysiłek potęguje dyskomfort, a podczas wykonywania czynności manualnych można zauważyć znacznie pogorszenie sprawności dłoni. W trzecim stadium rozwoju choroby dochodzi do zaników mięśniowych. Chociaż drętwienie palców może wydawać się rzadsze, w rzeczywistości nerw ośrodkowy ulega znacznej degeneracji, a schorzenie postępuje.

Skuteczne leczenie zespołu cieśni nadgarstka 

Jeśli pacjent zdecyduje się na leczenie we wczesnym stadium rozwoju, skuteczne mogą okazać się metody nieoperacyjne. Rękę umieszcza się w ortezie do czasu zlikwidowania obrzęku i stanu zapalnego ścięgien. Nieraz stosuje się także leki przeciwzapalne lub fizykoterapię z wykorzystaniem jonoforezy, prądów TENS bądź ultradźwięków. W wielu wypadkach zalecane jest jednak leczenie operacyjne, a następnie rehabilitacja. Zabieg polega na powiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka i może być przeprowadzony metodą otwartą lub endoskopową. Po operacji wskazane są ćwiczenia z pomocą specjalisty. Dobrym wyborem będzie rehabilitacja na Ursynowie obejmująca profesjonalne zabiegi fizykoterapeutyczne. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom możliwe jest przywrócenie plastyczności układu nerwowego, usprawnienie chorej kończyny i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań po operacji.

Zespół cieśni nadgarstka to często występujące schorzenie neuropatyczne, które wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli zauważysz u siebie drętwienie palców, ból nadgarstka bądź inne charakterystyczne objawy, skonsultuj się z lekarzem. Po dobrze wykonanym zabiegu i skutecznej rehabilitacji wielu pacjentom udało się powrócić do pełnej sprawności.

Prev Post

Zimowy bukiet – dawne kolędy ludowe do posłuchu i śpiewania

Next Post

Planujesz duże inwestycje w nowym roku? Wywiad gospodarczy pozwoli Ci uniknąć problemów!

post-bars

Leave a Comment

Podobne wpisy